Coğrafi işaret Elazığ'da Coğrafi İşaret Ele Alındı
Coğrafi işaret
İletişim 0536 580 37 57 / Mobil Görünüm
Sosyal İletişim Kanallarımız Yurtbaşı Yolu 23180 Yazıkonak/Elazığ +90 212 212 35 17 Elazığ Patent Logo

Coğrafi işaret

Coğrafi işaret Elazığ'da Coğrafi İşaret Ele Alındı
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Elazıg Haberleri  Tarih :  11.1.2019       Google Plus      
Yurtbaşı Yolu 23180 Yazıkonak/Elazığ +90 212 212 35 17 Elazığ Patent

Elazığ Patent Logo

Coğrafi işaret


Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Arttırılması Projesi kapsamında düzenlenen toplantıda, katılımcılara Tarım Reformu Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından coğrafi işaretlerin önemi ve katkıları hakkında bilgi verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, Su Ürünleri Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, bir ürünün bir yöreye ait olabilmesi için o ürünün bazı özellikleriyle diğer alanlardaki ürünlerden farklılıkları olması gerektiğini dile getirdi.

Aksi takdirde coğrafi işaret almanın ve o ürünün tescillenmesinin mümkün olmayacağını dile getiren Karahan, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak bir ürün için müracaat yaptığımızda bu usul ve esaslara uymamız gerekiyor. Üreticilerimize ve muhtarlarımıza düşen görev ise o ürüne sahip çıkılması, pazarda tanıtılmasıdır" diye konuştu.

Elazığ'ın üzüm üretiminde önemli bir yerde olduğunu aktaran Karahan, "2007 yılında öküzgözü üzümü ile ilgili yaptığımız başvuru ile bize ait olduğu tescillendi. Boğazkere, Ağın Leblebisi ve Orcik için de başvuru yapılmış durumda ve tescil işlemleri devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanlığı Çalışma Grup Sorumlusu Suna Acartepe de Elazığ'ın kültür mirası açısından zengin bir potansiyele sahip olduğunu aktardı.

Coğrafi işaret konusunun ekonomik öneminin yanı sıra kültürel ve sosyal bir önem teşkil ettiğini ifade eden Acartepe, bu konuda Türkiye'nin ilk sırada yer aldığını kaydetti.


/kaynak:Milliyet

Coğrafi işaret

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Elazığ, 10 patent çıkararak, bölgesinin birincisi oldu. Erzurum ise patent sayısında Elazığ ile yarışıyor.
0 Yorum

    Yorum Yapın
    MUTLU MÜŞTERİLER
    Markalarımızın tescili ve tüm patent işlerimizde çözüm ortağımız Etkin Patent ile çalışıyoruz. Bizden çok markalarımıza sahip çıktığını ve titizlikle takip ederek bizleri yönlendirdiklerini söyleyebilirim. Etkin Patent ile tanıştıktan sonra diğer rakip şirketlerinden ne kadar farklı olduklarını anladık. Bizim için en önemli farkları, amaçlarımızı gerçekleştirirken sadece bizim işimizi ifa eden değil aynı zamanda büyük resmi göstererek bize yolumuzda ışık tutan bir ortağa dönüşmeleridir. Bu kalite ile herkesin tanışmasını isterim


    E-Bülten